Yenilenebilir Güç Sanayi İhtilalinden Bu Yana En Yüksek Hissesine 2021’de Ulaşacak

Yenilenebilir Güç Sanayi İhtilalinden Bu Yana En Yüksek Hissesine 2021’de Ulaşacak

Sabancı Üniversitesi İstanbul Milletlerarası Güç ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından düzenlenen, “Dünyada ve Türkiye’de Yenilenebilir Gücün ...

Sabancı Üniversitesi İstanbul Milletlerarası Güç ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından düzenlenen, Dünyada ve Türkiye’de Yenilenebilir Gücün Bugünü ve Yarını” başlıklı webinar, T.C. Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı ve Milletlerarası Güç Ajansı (IEA) Lideri Dr. Fatih Birol’un iştirakleriyle gerçekleşti.

Çevrimiçi yapılan toplantıda, Türkiye’nin yenilenebilir güç üretiminde değerli bir büyüme kaydettiği, önümüzdeki 5 yılda dünyada yenilenebilir güce yapılan yatırımların 2 kat artmasının beklendiği lisana getirildi. Yenilenebilir gücün bu yılsonunda yüzde 7’lik beklentinin çok üzerinde büyüyerek yüzde 18’e dayanacağı belirtildi.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Milletlerarası Güç ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından düzenlenen, “Dünyada ve Türkiye’de Yenilenebilir Gücün Bugünü ve Yarını” başlıklı webinar çevrimiçi yapıldı. Webinar, T.C. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı ve Milletlerarası Güç Ajansı (IEA) Lideri Dr. Fatih Birol’un iştirakleriyle gerçekleşti.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi (MDBF) Dekan Yardımcısı Selmiye Alkan Gürsel moderatörlüğünde düzenlenen webinarın açış konuşmasını yapan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, “Pandemi sürecinden geçtiğimiz bu şiddetli devirde, tekrar online olarak biraraya geliyoruz. Bilimin ışığında, bu günleri de en kısa vakitte atlatacağımıza inanıyorum. Bilimsel yaklaşımlar ve teknoloji, güç bölümünün hem bugününe hem de geleceğine hazırlanmak için elimizdeki en kıymetli araçlar. Belirsizliklerin olduğu bu devirde, ekonomik, çevresel ve toplumsal alanlarda sürdürülebilirliği güçlendirmeye yönelik stratejiler, planlamalar, yatırımlar, teknolojiler, işbirlikleri ve görüş alışverişleri büyük kıymet taşıyor.” dedi.

Türkiye’nin güç bölümünde pek çok alanda büyük adımlar attığını söyleyen Güler Sabancı, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Enerji arz güvenliği ve çeşitlendirmesi, güçte ithalat yoğunluğunun azaltılması, piyasaların daha rekabetçi pozisyona gelmesine yönelik çalışmalar, güç arz-talep zincirinde verimliliğin artırılması, güç teknolojilerinin geliştirilmesi ve yaygınlaşması üzere birbirlerini tamamlayan pek çok mevzuda, kıymetli gelişmelerin devam edeceğini görüyoruz. Türkiye yenilenebilir güçten elektrik üretiminde kıymetli bir büyüme kaydetti. Yenilenebilir güce dayalı heyeti güç bakımından Avrupa’da başkan ülkeler ortasındaki pozisyonumuzun pekiştiğini görüyoruz. Teknolojiyi de odağına alan yenilenebilir güçte büyüme perspektifinin, ülkemizin güç arz güvenliği, çevresel performansı, katma-değeri yüksek endüstrileşme fırsatları başta olmak üzere, pek çok alanda, çok boyutlu yararları olacak.”

Sabancı Üniversitesi olarak, güç ve iklim mevzularına uzun müddettir öncelik verdiklerini vurgulayan Güler Sabancı, “11 yıl evvel, IICEC’i, daha inançlı ve pak, münasebetiyle da ekonomik büyüme, toplumsal gelişme ve yeni jenerasyon için daha yeterli bir güç geleceğine katkı sunmak üzere, kamu-endüstri-akademi ‘Başarı Üçgeni’ modeli içerisinde, ortak akıl üretmek üzere kurduk. IICEC’in bu amaçlara katkısını artırıyor olduğunu görmekten çok memnunum” dedi.

IICEC’in geçen yıl Kasım ayında Türkiye’de bir prensip imza atarak “Turkey Energy Outlook” çalışmasını yayımladığını hatırlatan Güler Sabancı, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu çalışma kesim paydaşları tarafından sahiplenildi ve çok olumlu geri dönüşler aldı. Türkiye güç bölümündeki değerli bir muhtaçlığı karşılayan “Turkey Energy Outlook” referans çalışma niteliğinde oldu. Bu yıl, IICEC’in bir başka büyük projesi, “Turkey Electric Vehicles Outlook” (Türkiye’de Elektrikli Araçlar Görünümü) çalışması. Bu çalışmada Türkiye’de elektrikli araçlar, e-mobilite ekosistemi ve büyüme perspektifi kapsamlı bir biçimde sunulacak. IICEC, önümüzdeki devirde de tekrar öncü ve örnek çalışmalar yoluyla, daha inançlı ve pak güç geleceğine katkı sunmaya devam edecek.”

Memleketler arası Güç Ajansı (IEA) Lideri Dr. Fatih Birol konuşmasında2020 yılında salgının birçok olumsuz tesiri olduğunu hatırlatarak 2021 yılına ait kıymetli değerlendirmeler paylaştı:

Pandeminin en büyük tesiri insan sıhhatine olan olumsuz tesiri elbette. Lakin tıpkı vakitte dünya iktisadında çok büyük düşüş gördük. Çabucak her ülke bu ekonomik buhrandan hissesini aldı. 2021 yılında ise ekonomik beklentiler olumluya döndü. İnsanların salgına karşı, iklim değişikliğine, pak ve sürdürülebilir güce gerçek yönelimin artacağı beklentisi oluştu. Biz bu beklentilere ihtiyatla yaklaştık. Zira insan davranışları kadar güç siyasetleri, güç teknolojileri, ekonomik maliyetleri üzere faktörlerin değerli olduğunu düşündük. 2021 yılında birinci 3 aydaki gerçekleşmeleri biliyoruz ve bu yıl dünyadaki emisyon artışlarının çok hızlanacağını, tarihteki en büyük ikinci emisyon artışı olacağını düşünüyoruz.“ Avrupa, Japonya, ABD, Çin, birçok ülke emisyonları 2050’de sıfıra getireceğini taahhüt ettiğini, beklenti emisyonlarda düşüş olması tarafında ancak sayılara bakınca taahhütlerle gerçekleşmeler ortasında giderek büyüyen bir uçurum olduğunu görüyoruz. Emisyonların süratle artması iklim değişikliği açısından kaygı verici.”

“Karamsar diyebileceğimiz bu tabloda hoş bir haber var, yenilenebilir güç bütün dünyada süratle büyümeye devam ediyor.” diyen Dr. Fatih Birol, “2021’de yenilenebilir gücün hissesinin dünyada yüzde 30’a çıkacağını düşünüyoruz. Bu, sanayi ihtilalinden bu yana en büyük oran. Bunun iki nedeni var, biri hükümetlerin verdiği teşvikler. İkincisi maliyetlerin düşmesi. Yenilenebilir güçteki büyümenin artarak hızlanmasını bekliyoruz.” dedi. Türkiye’nin güç dalındaki en büyük başarılarından birinin yenilenebilir güçte dev adımlar atmış olması olduğunu belirten Dr. Birol, Tükiye’nin yenilenebilir güç potansiyelinin çok fazla olduğuna işaret etti.

YENİLENEBİLİR GÜÇ TÜRKİYE’DE GENÇLİK ÇAĞINDA

Webinar’ın Onur Konuğu olan T.C. Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, global iktisadın Covid-19 salgınının gölgesinde önemli bir darboğazdan geçtiğini belirterek “Böylesine bir hercümercin içinde büyüyerek çıkan az bölümlerden biri yenilenebilir güç oldu. Yenilenebilir güç bölümü Covid-19 krizini alt etti desek çok da yanlış bir kıymetlendirme yapmış olmayız. Dal, krizin yarattığı aksiliklere karşı bir nevi antikor geliştirdi.” dedi. “

Türkiye’nin toplam konseyi gücünün 97 bin MW düzeyini geçtiğini ve bu yıl 100 bin MW’ın aşılacağını öngördüğünü belirten Bakan Dönmez, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Son 20 yılda konseyi güçte yaşanan 3 katlık artışta özel dal yatırımlarının hissesi büyük. Bugün kamunun elektrik üretimindeki hissesi yıllık ortalama yüzde 15-20 civarında. Bilhassa 2011 sonrası özel dal tarafından yapılan yıllık heyeti güç yatırımları, kamunun yıllık heyeti güç yatırımlarını geride bıraktı. Bugün heyeti gücümüzün, yüzde 52,3’lük kısmı yenilenebilir güç kaynaklarından oluşuyor. 2011 yılında yüzde 25,4 olan yenilenebilir kaynakların elektrik üretimimizdeki hissesi, 2019 yılında yüzde 43,9; 2020 yılında ise yüzde 42,4 oldu. 2021 yılının birinci 3 ayında devreye aldığımız heyeti gücün yüzde 98’ini yenilenebilir kaynaklar oluşturdu. 2020 yılında yenilenebilir heyeti gücünde dünyada 12’inci., Avrupa’da 5’inci sıraya yükseldik. 2002-2020 devrinde yenilenebilir güç heyeti gücünü en çok artıran dünyada 9., Avrupa’da 4. ülke olduk.”

Güç teknolojilerinde Türkiye’yi değerli bir AR-GE ve inovasyon üssüne dönüştürmek ve bu alanı katma bedeli yüksek bir ihracat kalemi haline getirmek gayelerini de vurgulayan Bakan Dönmez, “Türkiye’nin yenilenebilir güç kıssası, bugün gençlik periyodunu yaşıyor diyebiliriz. Her geçen gün daha dinamik, daha hareketli, daha fazla paydaşın yer aldığı bir dal haline geliyor. Elektrik üretiminde yenilenebilir güç ve güç verimliliğinin tartıda olduğu global bir sistemde, bizler de durumumuzu buna uygun formda almak durumundayız” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)