Otomotiv Kesiminde Dev İş Birliği

Otomotiv Kesiminde Dev İş Birliği

Proje Finansmanı, Şirket Birleşme ve Satın Almaları (M&A) mevzularında küresel ve lokal tahliller sunan Dinamo Danışmanlık ve Innoway Danışmanlık ...

Proje Finansmanı, Şirket Birleşme ve Satın Almaları (M&A) mevzularında küresel ve lokal tahliller sunan Dinamo Danışmanlık ve Innoway Danışmanlık, 1 milyondan fazla oto sanayi kesimi profesyoneli ve 35.000 otomotiv kesimi firmasının yer aldığı, Küresel Auto Industry ile iş iştiraki muahedesi imzaladı. Küresel Auto Industry, otomotiv bölümü alanında dünyanın en büyük online platformlarından biri olarak biliniyor.

İştirak kapsamında Dinamo Danışmanlık ve Innoway Danışmanlık, Küresel Auto Industry ile Şirket Birleşme ve Satın Almaları (M&A) konusunda, Türkiye için münhasır bazda olmak üzere globalde birlikte çalışacaklar.

Mutabakatın Türkiye otomotiv kesimi açısından çok değerli olduğunun altını çizen Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı, Kamu Özel Paydaşlığı (PPP) ve Proje Finansmanı Uzmanı Fatih Kuran ve Innoway Danışmanlık Kurucusu Süheyl Baybalı, yaptıkları ortak açıklamada, “Öncelikle küresel manada otomotiv dalının devi olan bir online platform ile partner olmaktan ötürü çok memnunuz. Yaptığımız çalışmalarla küresel ve Türkiye otomotiv bölümüne büyük katma kıymet sağlayacağımızı söyleyebiliriz. Bu iştirak vasıtasıylagerek yurtdışından Türkiye’ye yatırımcı çekmeyi, gerekse de Türk yatırımcıların küresel yatırımlarını yanlışsız formda yönlendirmeyi amaçlıyoruz. İş birliğimiz kapsamına, M&A çatısı altında iş iştirakleri ve satın alma dahilinde teknoloji ile know-how transferleri de giriyor. Ayrıyeten Türkiye açısından büyük ehemmiyete haiz otomotiv bölümünün yurtdışına daha yeterli tanıtımına katkı sağlayacağımızı da düşünüyoruz.

Otomotiv kesiminde pandemi krizinden bağımsız, büyük bir teknolojik değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Bu sürecin en az önümüzdeki on yıla damgasını vuracağını rahatlıkla tabir edebiliriz. Değişimin büyük ya da küçük tüm oyuncuları tesiri altına alması kaçınılmazdır ve yeni duruma adapte olmak için işletmelerin büyük ölçekli yatırımlar yapma muhtaçlığı kelam konusu olacaktır. Yatırımların bir kısmı makine, ekipman, donanım biçiminde sabit yatırım ve kalan kısmının da teknoloji transferi ile araştırma geliştirme yatırımları başta olmak üzere entelektüel sermaye formunda olmasını beklemekteyiz. Değişim sürecinin gerektireceği büyük ölçekteki yatırımları bilhassa küçük ve orta uzunluk işletmelerin tek başlarına gerçekleştirmeleri ve yeni iktisatta rekabet güçlerini koruyabilmeleri birden fazla işletme için mümkün olamayacaktır. Bu nedenle daha büyük hacimlere ulaşarak ölçek iktisadından faydalanıp maliyetleri düşürmek, Ar-Ge maliyetlerinden tasarruf etmek, teknoloji transferi sağlamak, satış ile dağıtım kanallarını daha verimli yönetebilmek ve yeni pazarlara açılmak maksadı ile şirket satın alma ve birleşme süreçlerinde önümüzdeki yıllarda küresel seviyede değerli bir artış gerçekleşmesini beklemekteyiz.” dediler.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)