Merck Türkiye Genel Müdürü Şehram Zayer’den “Girişimciye Mektup”

Merck Türkiye Genel Müdürü Şehram Zayer’den “Girişimciye Mektup”

Şehram Zayer “Girişimciye Mektup” isimli kitabında finansal bilgi birikimi için farkındalık yaratmayı hedefliyor. Birden fazla girişimcinin ve ...

Şehram Zayer “Girişimciye Mektup” isimli kitabında finansal bilgi birikimi için farkındalık yaratmayı hedefliyor. Birden fazla girişimcinin ve profesyonelin finansal idareyle ilgili pek bilgisi olmadığını fark eden Zayer, “Türkiye’de finansla ilgili mevzular insanlara karmaşık geliyor. Halbuki dünyada çabucak hemen tüm iş insanlarının finans konusunda az ya da çok bir bilgi birikimi var” diyor ve kitabında “Her yöneticinin ve girişimcinin bilmesi gereken” birtakım teorik kavramları en yalın haliyle anlatıyor.

Zayer, kitabında “Üretmek mi, satmak mı pazarlamak mı kıymetlidir?” Sorusuna şöyle karşılık veriyor:

“Günümüzde müşteriler için en değerli olan, kıymet yaratmaktır. Müşteriye yaratacağınız toplam paha kıymetlidir. Rekabet yalnızca fiyata odaklanmamalıdır. Örneğin çok sağlam ve bakım maliyeti de olmayan bir eserin satış fiyatı rakiplerinden yüksek olabilir”. Kitaptaki bir öteki değerli ikaz da “Varsayımla hareket etmeyin”. Zayer, “Müşteriye yarattığınız pahası orta sıra hatırlatmak gerekir. Yaptığınız jestler bazen unutulabilir. Hatırlatmakta yarar var, lakin burada telaffuz şekil ve formülünüz önemlidir” diyor.

Şehram Zayer’in kitabı 25 yıllık iş hayatından öğrendiklerinden oluşan “Altın Tavsiyeler” içeriyor. İdare, satış, insan kaynakları, pazarlama ve finans alanındaki altın tavsiyelerden kimileri şöyle:

*Değişik bireyler ve değişik süreçler için durumsal liderlik yetkinlikleriniz olmalı. Deneyimli bir bireye delegasyon, deneyimsiz bir kişi için direktif formülü daha etkilidir”

“Mükemmelin, yeterlinin ve sonucun tek düşmanı olduğunu unutmayın”

“Asla aslalarınız olmamalı, değişen şartlara nazaran farklı karar vermek son derece doğal”

“Ekibinizi o denli geliştirin ki çok âlâ iş teklifleri alsınlar lakin o denli bir ortam ve ödüllendirme kültürü yaratın ki sizde kalmayı tercih etsinler”

Finansal Okuryazarlık alanında girişimcilere ve finans kökenli olmayan profesyonellere kaynak olacak bu kitabın satış gelirinin tamamı Boğaziçi Üniversite’sinde okuyan öğrencilere burs verilmek üzere Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’na bağışlanacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)