Her yıl 931 milyon ton besin çöpe gidiyor

Her yıl 931 milyon ton besin çöpe gidiyor

2021 Birleşmiş Milletler Etraf Programı Besin İsrafı Endeksi Raporu’na nazaran Türkiye’de her yıl 7.7 milyon tondan fazla besin israf edilirken ...

2021 Birleşmiş Milletler Etraf Programı Besin İsrafı Endeksi Raporu’na nazaran Türkiye’de her yıl 7.7 milyon tondan fazla besin israf edilirken, Türkiye’de her yıl kişi başına 93 kilogram yiyeceğin çöpe atıldığı saptandı.

Ajans Press’in, 2021 Birleşmiş Milletler bilgilerinden elde ettiği bilgilere nazaran besin israfı yapan ülkeler ve oranları muhakkak oldu. Böylece Türkiye’deki her yıl 7.7 milyon tondan fazla besin israf edilirken, Türkiye’de her yıl kişi başına 93 kilogram yiyeceğin çöpe atıldığı saptandı. Ülkemiz bu data ile kişi başı besin israfında üçüncü sıraya yerleşirken, birinci sırada yer alan ülke Kongo Cumhuriyeti, ikinci sırada yer alan ülke ise Meksika oldu. Rapora nazaran dünya genelinde her yıl yapılan toplam besin israfı ise 931 milyon ton olarak kayıtlara geçti. 2021 yılının medya yansımasına bakıldığında ise bu husus yalnızca basında yalnızca 451 haberde yer edinirken, online mecrada 2 bin 132 haberle konuşuldu. Medyada yeteri kadar yansıma bulamayan besin israfının, önümüzdeki yıllarda daha yüksek seviyerlere çıkacağı öngörüler ortasında yer aldı.

Rapora nazaran, israfın yüzde61’lik kısmı meskenlerde, yüzde 26’lık kısmı besin hizmeti veren yerlerde, yüzde 13’lük kısmı ise besin satıcılarında meydana geldi. Çiftliklerde ve tedarik zincirlerinde de besinlerin kaybolması yalnızca yemek artıklarının israfa neden olmadığı, besinlerin yaklaşık üçte birinin de bu halde israf edildiğini gösterdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)