Bosch geleceğini yapay zeka, elektromobilite ve yeşil hidrojende görüyor

Bosch geleceğini yapay zeka, elektromobilite ve yeşil hidrojende görüyor

Bosch Kümesi CEO'su Denner: “Bosch, koronavirüs pandemisinin birinci yılını yeterli geçirdi.” Güç aktarma tahlillerinde elektromobilite ...

  • Bosch Kümesi CEO’su Denner: “Bosch, koronavirüs pandemisinin birinci yılını yeterli geçirdi.”
  • Güç aktarma tahlillerinde elektromobilite geleceğin odak noktası.
  • Bosch Kümesi CFO’su Asenkerschbaumer: “İyi bir birinci çeyrekle Bosch, 2021 yılına başarılı bir başlangıç yaptı.”
  • AIoT: Konutlar için 8 milyon adet bağlanabilirlik özellikli aygıt satışı gayesi.
  • Yakıt hücreleri: Bosch, 2021-2024 yılları ortasında bu teknolojiye bir milyar avro yatırım yapmayı planlıyor.
  • 2020 ticari yılı: 71,5 milyar avro satış, sonuç 2 milyar avro.

Almanya – Objelerin internetini (IoT) yapay zeka (AI) ile birleştiren teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch, elektromobilitenin halihazırda meydana gelen derin teknolojik ve ekolojik değişimlerin ardında yeni iş fırsatları geliştirmesine imkan sağlayacağına inanıyor. Bosch Kümesi İdare Heyeti Lideri Dr. Volkmar Denner, şirketin 2020 kapanış sayılarını açıklamak için düzenlediği basın toplantısında, “Bosch, koronavirüs pandemisinin birinci yılını uygun geçirdi. Elektromobiliteye geçişin kazanan taraflarından biriyiz ve yapay zeka ile ilişkilendirerek yazılım işimizi kıymetli ölçüde genişletiyoruz” dedi.

Bosch’un ana işlerinden biri olarak elektromobilite kendini ispatlıyor. Denner, yalnızca bu yıl 700 milyon avro ek yatırım olmak üzere şirketin bu alanda önemli yatırımlar yaptığını belirtti. Şimdiye kadar, şirketin elektromobilite alanındaki ön yatırımları toplamda 5 milyar avroya ulaştı. Halihazırda Bosch’un elektrikli güç transfer düzeneği bileşenlerinden elde ettiği satış gelirleri, neredeyse yüzde 40 ile pazardan iki kat daha süratli büyüyor. Yıllık satışların 2025 yılına kadar 5 milyar avroya çıkarılması ve başa baş sayıya bir yıl erken ulaşılması hedefleniyor. Çevrimiçi düzenlenen toplantıda Bosch CEO’su, “Elektromobilitenin gelecek açısından değerli olduğu uzun bir müddettir biliniyor. Ön yatırımlarımız artık karşılığını vermeye başladı” dedi. Bosch, 2020 yılı sonuna kadar toplam bedeli 20 milyar avronun üzerinde sipariş almıştı.

Bu yılın birinci üç ayında Bosch Kümesi satışları bir evvelki yıla nazaran yüzde 17 oranında arttı. Bosch Kümesi CFO’su ve İdare Şurası Lider Yardımcısı Prof. Stefan Asenkerschbaumer, “İyi bir birinci çeyrekle Bosch, 2021 yılına başarılı bir başlangıç yaptı.” dedi. Asenkerschbaumer, 2021 yılına duyduğu inancı lisana getirirken, tekrar şiddetli bir yıl olmasını bekliyor. Cari raporlama devrinde satışların bir evvelki yıla nazaran yaklaşık yüzde 6 oranında artması beklenirken, operasyonlardan elde edilen kar marjının hafif bir artışla yüzde 3 civarına yükselmesi öngörülüyor. Asenkerschbaumer, “2021 yılı, önümüzdeki iki-üç yıl içerisinde yaklaşık yüzde 7’lik gaye marjımızı tekrar elde etme yolunda yolumuzda kıymetli bir kilometre taşı olacaktır” dedi. Pandemiye karşın 2 milyar avroluk faaliyet sonucu (faaliyetlerden FVÖK) ile yürek verici 2020 ticari yılı, Bosch’un gelecek açısından kıymete sahip alanlarda yatırım yapmaya devam etmesine imkan sağlamasından ötürü şirket açısından son derece değerli.Satışlar 71,5 milyar avroya ulaşırken, araştırma ve geliştirme harcamaları 5,9 milyar avro ile birebir düzeyde kaldı ve faaliyetlerden FVÖK marjı yüzde 2,8’e ulaştı.

Bağlanabilirlik mega trendi: Müşteriler, gelişmenin ayrılmaz bir kesimi haline geliyor

Bosch, geleceğin işini yaratmak ve başkan AIoT şirketi olmak için bağlanabilirlik (nesnelerin interneti, IoT) ve yapay zekanın (AI) bir ortaya getirilmesindeki deneyimi sayesinde elde ettiği rekabet avantajından yarar sağlamayı hedefliyor. Bosch, yapay zeka özellikli eserlerin önümüzdeki birkaç yıl içinde milyarlarca avro pahasında satış sağlayacağını öngörüyor. Geçtiğimiz yıl 4 milyon adet olan konuta yönelik bağlanabilirlik özellikli aygıt satışlarının, 2021’de iki katına çıkarak 8 milyon adede ulaşması bekleniyor. Ayrıyeten Bosch, yapay zekayı müşterilerinin eserlerini nasıl kullandıklarıyla ilgili bilgileri pahalandırmak ve böylelikle bu müşterilere yeni fonksiyonlar ve servisler yaratan yazılım güncellemeleri sağlamak istiyor. Denner, “Nesneleri birbirine bağlamak, objelerin nasıl kullanıldığıyla ilgili bilgi elde edilmesini sağlar. Bu, eserlerimizi daima olarak geliştirmemize, aktüel tutmamıza ve müşterilerimize daha fazla yarar sağlamamıza imkan sunuyor” dedi. Örneğin, görüntü güvenliği alanında, nöral ağlara dayalı görüntü tahlili yeni olasılıklar ortaya çıkarıyor. Bu hedefle Bosch, detektörleri hem yeni kameralara hem de monte edilmiş aygıtlara bağlanabilen bir yapay zeka kutusuna entegre ediyor. Birinci uygulama, kuvvetli aydınlatma şartlarında bile, ağır trafikte araçları tespit edip yerlerini belirleyebilecek bir trafik detektörü. Şirket, müşteri uygulamasına ne kadar çok data akarsa, gerçek kaza tespiti de dâhil olmak üzere yapay zekânın çok daha fazlasını yapabileceğini söylüyor.

Elektrifikasyon mega trendi: Birçok iş alanında yeni fırsatlar

İklim değişikliğiyle uğraşta global eforlar, elektrifikasyonu ve yeşil hidrojeni hızlandırıyor. Denner, elektrifikasyonun birçok iş alanında yeni fırsatlar yarattığına inanıyor: “Elektrifikasyon, yalnızca arabalardaki elektrikli sürüşler için değil, birebir vakitte binalarda elektrikli ısıtma için de tahliller gerektiriyor.” Elektromobilite alanında değişimin en değerli temel etkenleri, düşen pil maliyetleri ve iklim hareketi amaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış olan emisyon standartlarıdır. Bilhassa ısıtma ve iklimlendirme üzere bina teknolojilerinde, ısı pompaları ve yenilenebilir güç kullanımı giderek artıyor.

Örneğin, ısıtma sistemlerinde Bosch, elektriğe dayalı tahlillerle pazardan çok daha süratli büyüyor. Isı pompası satışları 2020 yılında yüzde 20’den fazla artış gösterdi. Denner 2025 yılına kadar bunun üçe katlanmasını hedefliyor. Şirket ayrıyeten, Avrupa Yeşil Anlaşması’na nazaran talep edilen konut binalarının yenilenmesinin, büyümeye güçlü bir teşvik sağlamasını da bekliyor. Bosch, bu doğrultuda “yatırım gücü, büyük ölçekli üretim kapasitesi ve ticarileştirme uzmanlığından” yarar sağlamak istiyor. Şirketin bilhassa verimli ve sessiz çalışan havadan suya ısı pompaları kelam konusu olduğunda, 2020 yılında Almanya’da satış adetleri neredeyse iki katına çıktı.

Hidrojen mega trendi: Yakıt hücresi pazarı milyarlarca dolar kıymetinde

Bosch, hidrojen mega trendinin büyüyen pazarına da odaklanıyor: Şirket, AB’deki yeşil hidrojen pazarının yıllık yüzde 65 büyüme suratı ile 2030 yılına kadar yaklaşık 40 milyar avro olacağına inanıyor. Yakıt hücreleri hidrojeni elektriğe çeviriyor ve Bosch, hem sabit hem de taşınabilir yakıt hücreli tahliller geliştiriyor. Bosch, 2021-2024 yılları ortasında bu teknolojiye bir milyar avronun üzerinde yatırım yapmayı planlıyor. Denner, “Bosch aslında hidrojene hazır” derken, bu yıl, 100 sabit yakıt hücreli tesisin faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Bu tesisler, bilgi merkezleri, sanayi üreticileri ve konut alanları üzere kullanıcılara elektrik sağlayacak. Almanya’nın Bamberg kentinde bulunan katı oksit yakıt hücresi, Mart 2021 sonunda kentin kamu hizmetleri kuruluşu Stadtwerke Bamberg ile birlikte hizmete girdi.

Bosch, taşınabilir yakıt hücresi bileşenleri pazarının on yıl sonunda 18 milyar avro civarında olacağını iddia ediyor. Denner, Bosch’un bu alanda âlâ bir pozisyonda olduğunu düşünüyor: “Bu pazarda başkan olmak için gereken şeylere sahibiz.” Bosch, yakıt hücreli güç aktarma sistemleri üretmek üzere kısa bir mühlet evvel Çinli in Qingling Motor Group ile bir ortak teşebbüs kurdu. Bu yılın sona ermesinden evvel, 70 kamyonluk bir test filosu yollarda olacak.

Denner: AB planları, karbon nötrlüğü tehdit edebilir

Denner, AB’nin Euro 7 emisyon standardına ait birinci planlarının mantıklı olduğuna inanmıyor. Bununla birlikte Denner, tartışmanın hareket kazanmasından ve daha objektif hale gelmesinden duyduğu memnuniyeti de lisana getirdi. Denner, bunun nedenini şöyle açıkladı: “İklim aksiyonu, yalnızca içten yanmalı motorun sonu ile ilgili değildir. Fosil yakıtların sonuyla da ilgilidir. Ve elektromobilite ve yeşil şarj gücü karayolu nakliyatını karbon nötr hale getirirken, yenilenebilir yakıtlar da bunu sağlıyor.”

Bosch CEO’su, iklim nötr mobilitenin neredeyse 1960’larda Ay’a gitmek kadar argümanlı bir amaç olduğunu hatırlattı. Ancak büyük maksadı “Ay’daki birinci insan” olarak belirlemek ve ABD Lideri Kennedy’nin o vakitler yaptığı üzere bunu nasıl başaracağımıza karar vermeyi mühendislere bırakmak yerine, Avrupa Kurulu işleri tersten yapıyor. Denner, “Bu, iklim aksiyonuna alternatif yollar belirlemenin kesin bir yoludur. Toplum iklim hareketini hakikaten istiyorsa birbirimize karşı teknolojik yaklaşımlar sergilemek yerine bunları bir ortaya getirmeliyiz.” dedi.

Amaç: Tüm paha zincirinde karbon emisyonları azalacak

Bosch Kümesi, kendi iklim hareket amaçlarını planlandığı üzere sürdürüyor. Dünya genelinde 400’den fazla lokasyona sahip Kümenin iklim nötr statüsü belgelenirken, Kapsam 3 olarak bilinen amaçlara ait planlar da somutlaşıyor. Küme, 2030 yılına kadar, tedarikçilerden müşterilere kadar tüm kıymet zinciri boyunca karbon emisyonlarını 2018 yılındaki orana nazaran yüzde 15 oranında, yani 67 milyon ton azaltmayı hedefliyor. Denner, “Çabalarımız, eser portföyümüzü güç verimliliğine ve hatta teknoloji değişimine yönlendirecek. Gelecekte, bir tedarikçinin yahut lojistik sağlayıcısının karbon ayak izi, yeni satın alma kontratlarının yapılmasına ait kriterlerden biri olacak.” dedi.

2021 yılı genel görünümü: İtimada karşın bu yıl şiddetli olmaya devam ediyor

Bosch Kümesi, geçen yıl yüzde 3,8’lik bir daralmanın akabinde, global iktisadın bu yıl yüzde 4’ün biraz altında büyümesini bekliyor. Asenkerschbaumer, “2021’e itimatla girsek de pandemi kıymetli riskler oluşturmaya devam ediyor” dedi. CFO, Bosch’un başta yarı iletkenler olmak üzere otomotiv kesimindeki pazar darboğazlarının bilhassa farkında olduğunu belirtti. Şirket, bu gergin durumda müşterilerini desteklemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Fakat, kısa vadede bir düzgünleşme beklenmiyor ve bu yıl da bu durum iş gelişmelerini etkileyebilir. Asenkerschbaumer, uzun vadede otomotiv bölümündeki tüm tedarik zincirlerinin kesintilere daha az eğilimli hale gelmesi gerektiğine inanıyor. Ayrıyeten, mobilite işinin elektromobilite, otonom sürüş ve elektronik mimariler üzere gelecek açısından değer arz eden alanlarla uyumlu hale getirilmesi büyük yatırımlar gerektiriyor. Asenkerschbaumer, “Bu derin dönüşümde 2021 bizim için epey değerli ve güçlü bir yıl.” sözünü kullandı.

Koronavirüs salgınında 2020 ticari yılı

2020 yılında Bosch Grubu’nun satışları 71,5 milyar avro oldu. Pandemi sonucunda satışlar, evvelki yıl düzeyinin yüzde 6,4 altında kaldı (kur tesirlerinin ayarlanmasının akabinde yüzde 4,3). Şirket, faiz ve vergi öncesi faaliyetlerden (faaliyetlerden FVÖK) 2 milyar avro yarar elde etti. Faaliyetlerden FVÖK marjı yüzde 2,8’e çıktı. Asenkerschbaumer, “Yılın ikinci yarısındaki satışların artmasının yanı sıra değerli maliyet tasarrufları, pandeminin tesirinin yumuşatılmasına yardımcı oldu.” dedi. Özkaynak oranı yüzde 44 ile yüksek bir düzeyde kalırken, hür nakit akışı 5,1 milyar avro ile rekor düzeye ulaştı. CFO, şirketin tatmin edici bir likiditeye sahip olduğunu düşünüyor: “Bosch sağlıklı bir mali yapıya sahip olmaya devam ediyor ve bu sayede gelecekte kıymet arz eden alanlara odaklanabilecek.”

2020 ticari yılı: İş kollarına nazaran gelişmeler

Bosch Grubu’nun geniş çeşitliliği, işlerle bağlantılı farklı gelişmeleri dengeleyerek 2020 yılında bir kere daha kendisini kanıtladı. Mobilite Tahlilleri iş bölümünde satışlar, pazara oranla daha fazla artış gösterdi. 42,1 milyar avro ile satışlar evvelki yıla oranla yüzde 10 düştü. Fakat dünya genelinde otomotiv üretimi de tıpkı periyotta yüzde 16 oranında azaldı. Kur tesirlerinin ayarlanmasının akabinde, satışlardaki düşüş yüzde 8,2 oldu. Faaliyetlerden FVÖK marjı eksi yüzde 1,3 olurken, işe tekrar odaklanılmasının da tesiri oldu. Sanayi Teknolojileri iş kesiminde satışlar 5,1 milyar avroya ulaştı. Koronavirüs pandemisi öncesi piyasada düşüş görülürken, satışlar yüzde 17 oranında geriledi[1] yahut kur tesirlerinin ayarlanmasının akabinde yüzde 15 düştü. Yüzde 4,7 ile FVÖK marjı, bir evvelki yıla nazaran daha az gerçekleşti. Tüketim Eserleri iş bölümünde, pandemi mühletince konut aletleri ve elektrikli aletlere olan talep değerli ölçüde artış gösterdi. Satışlar yüzde 5,1 artarak 18,7 milyar avroya ulaştı. Kur tesirlerinin ayarlanmasının akabinde, satışlardaki artış yüzde 8,4 oldu. Faaliyetlerden sağlanan marj, yüzde 11,5 ile harika bir düzeyde gerçekleşti. Güç ve Bina Teknolojileri iş bölümündeki satışlar, yüzde 2,7 geriledi; kur tesirlerinin ayarlanmasının akabinde düşüş oranı yüzde 0,8 oldu. FVÖK marjı ise 5,5 milyar avro olan satışlarda yüzde 4,6 olarak gerçekleşti.

2020 ticari yılı: Bölgelere nazaran gelişmeler1

Avrupa‘da bu yıl satışlar 38 milyar avro olarak gerçekleşti. Bu oran bir evvelki yıla nazaran yüzde 5,1 yahut kur tesirlerinin ayarlanmasının akabinde yüzde 3,7 düşük düzeyde gerçekleşti. Kuzey Amerika‘da satışlar yüzde 15,5’lik düşüşle 10,7 milyar avro oldu. Kur tesirlerinin ayarlanmasının akabinde, satışlardaki düşüş yüzde 12,8 olarak açıklandı. Güney Amerika‘da kur tesiri bilhassa satışlar üzerinde bariz bir tesir yarattı. Toplam satışlar bir evvelki yıla nazaran yüzde 22,3 azalarak 1,1 milyar avro olarak gerçekleşti. Lakin kur tesirlerinin ayarlanmasının akabinde düşüş oranı yalnızca yüzde 0,2 oldu. Öbür bölgeler dahil olmak üzere Asya Pasifik‘te, Çin’de pazarın erken ve güçlü bir halde toparlanması koronavirüs pandemisinin tesirlerini yumuşattı. Toplam satışlar 21,7 milyar avro ile evvelki yıla oranla yalnızca yüzde 2,6 yahut kur farkı tesirlerinin ayarlanmasının akabinde yüzde 0,7 azaldı.

Çalışanlar: Değişim de fırsatlar sunuyor

Bosch CEO’su Denner, Kümenin yaşadığı dönüşümün bir yandan istihdamda azalmaya yol açacağını, öteki yandan çalışanlar için yeni fırsatlar yaratacağını söyledi. Küme, ana fabrikalarında akaryakıtlı ve dizel sistemlerin geliştirilmesi ve üretimi alanındaki yetenekleri yakıt hücreleri üzere yeni teknolojilere kaydırıyor. Denner, “Elektromobilite ile ilgili işlerimizin yarıdan fazlasını, içten yanmalı motor işindeki çalışanlarla doldurduk” dedi. Ayrıyeten, gelecek açısından değerli alanlardaki durumlarda uzmanların süratle misyona başlayabilmesi için şirket genelinde bir işe yerleştirme platformu kuruldu. Bosch, dijital yeterlilik programlarında da ilerleme kaydediyor: 2020 yılının başından bu yana şirketin kurum içi öğrenme portalına 400.000’den fazla erişim sağlandı. 2020 yılında her üç eğitimden biri online olarak gerçekleştirildi. Bu sayının 2023 yılına kadar her iki eğitimden birine yükselmesi bekleniyor.

Bosch Kümesi, 31 Aralık 2020 prestijiyle dünya genelinde yaklaşık 395.000 çalışana sahip bulunuyor. Bu sayı, bir evvelki yıla nazaran yaklaşık yüzde 1’lik düşüşle 3.100 daha az çalışan demek. Çalışan sayısı bilhassa Asya-Pasifik’te düşüş gösterdi. Almanya’da, 131.800 kişi ile çalışan sayısı büyük ölçüde birebir kaldı. Dünya genelinde, araştırmacı ve mühendis sayısı 600 artarak 73.200 civarına ulaştı. Yazılım geliştirici sayısı da yüzde 10’dan fazla artarak 34 bin oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)